Eng | Рус | عربي

HASTANEMİZDE ÇÖLYAK HASTALARI VE AİLELERİNE EĞİTİM DÜZENLENDİ

     

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Bükülmez çölyak hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirdi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi Pediatri Polikliniğinde, aile ile çocukların çölyak tanısı konduktan sonra karşılaştıkları sorunlar ve glutensiz diyete uyumları konusunda seminer veren Doç. Dr. Ayşegül Bükülmez, Sağlık Bakanlığı’nın 2015 verilerine göre Türkiye’de 67 bin 863 çölyak hastasının olduğunu belirtti. Afyonkarahisar’da 322 çölyak hastası bulunduğunu söyleyen Bükülmez, tanısı konulmamış hasta sayısının bu sayıdan dokuz kat fazla olduğunun altını çizdi.

Hastalığın görülme sıklığının yüzde bir olup 6 ay ile 90 yaş arasında ortaya çıkabileceğine değinen Bükülmez şunları söyledi:

Çölyak hastalığı genetik yatkınlığı olan bireylerde buğday, arpa ve çavdarda bulunan gluteninin alınmasıyla ortaya çıkan otoimmun bir entropatidir. Çölyak hastalığının görülmesinde en önemli nedenlerin başında bebeklerin anne sütünü yeteri kadar alamamaları ve viral infeksiyonlar gelmektedir. Ayrıca mikrobiyatanın da çölyak hastalığı gelişmesinde önemli olduğu son yıllarda bilinmektedir.

Çölyak hastalığı bağırsakla birlikte bütün sistemleri etkileyebilir. Belirtileri birçok hastalığınkine benzediği için teşhis konulmasında gecikmelere neden olmaktadır. Karın ağrısı, karında şişlik, ishal, gelişme geriliği, kusma tipik belirtileridir. Ayrıca dirençli demir eksikliği anemisi, kabızlık, ağız içinde oluşan aftlar, gaz şikâyetleri, eklem ve kemik ağrıları, epilepsi, ciltte kaşıntılı döküntüler, osteoporoz, infertilite, erken doğum ve düşükler gibi belirti ve bulgularla da gelebilirler. Tanı kan testleri ve ince bağırsak biyopsisi ile konulmaktadır. Tedavisi ise yaşam boyu glutensiz diyettir.
 
Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Bükülmez seminere katılanlara, çölyak hastası çocukların akran eğitimi ve diyet uyumları konusunda yaşadıkları sorunlar hakkında da bilgi verdi.